/home/clinicki/domains/clinickimia.com/public_html/ | ماموپلاستی
اطلاعات تماس کلینیک کیمیا

آدرس کلینیک : تهران – بلوار آیت الله کاشانی – بین اباذر و مهران پلاک 71 – ساختمان پزشکان پارسا – طبقه اول – واحد 1
تلفن تماس : 44953829-021
تلفن تماس : 44953830-021
پیامک :10008888881357
ایمیل :INFO@CLINICKIMIA.COM

ماموپلاستی

ماموپلاستی

مقدمه:

اكثر خانم‌ها بدون آنكه معلومات كافی درباره پستان‌های خود داشته باشند و به اندازه كافی در مورد بافت و ساختمان این عضو بدانند، دست به عمل‌های ترمیمی پستان می زنند. تا به حال حدود ۲ میلیون زن در آمریكا پستان‌هایشان را جراحی پلاستیك كرده اند و هر سال هم ۲۵۰ هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود. متوسط سن زنانی كه جراحی می شوند ۳۴سال است و۹۰ درصد، پس از زایمان این كار را انجام می‌دهند. حدود ۶ درصد از كسانی كه جراحی می‌شوند ناراضی هستند و برای دستكاری مجدد یا برداشتن ژلاتین دوباره زیر تیغ می روند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید كه به جراحی پستان‌هایتان فكر می‌كنید وقصد بزرگ كردن یا كوچك كردن این عضو را دارید بهتر است این مطلب را مطالعه نمایید.
پیش زمینه:
پستان یك زن ۲۰ ساله شامل چربی، غدد شیری و ماده ای به نام كلاژن است.(كه باعث پیوند بافت‌ها به هم و سفت نگه داشتن پستان می شود) اما به تدریج با بالا رفتن سن، غدد شیری و كلاژن تحلیل رفته و جای خود را به چربی بیشتر می دهد.
پوست ناحیه سینه به خاطر كشیده شدن آن بسیار نازكتر از پوست بقیه بدن است و به همین خاطر سریع‌تر دچار خشكی می‌شود. تغییر در میزان هورمون‌های بدن باعث تغییر حالت مداوم پستان‌ها می‌شود. در روزهای اول پس از عادت ماهانه به خاطر توازن هورمون‌ها بافت پستان از همیشه نرم تر است. در میانه دوره به خطر هورمون استروژن پستان‌ها حساستر می‌شود و بالاخره در هفته قبل از عادت ماهانه به خاطر میزان بالای پروژسترون پستان‌ها متورم‌و‌كمی‌دردناك می شود.
پستان‌ها از توده چربی تشکیل شده‌اند که غدد شیری و مجاری شیری آن، توده چربی را مانند لانه زنبور کرده‌است .این غده‌ها تحت تأثیر تغییرات شیمیائی بدن قرار می‌گیرند به طوری که یاخته‌های شیرساز که سطح غده‌ها را پوشانیده‌اند، تحت تأثیر سه هورمون اساسی زنانه یعنی استروژن، پروژسترون، و پرولاکتین قرار دارند و در بانوانی که در سنینی هستند که می‌توانند باردار شوند همه ماهه این غده‌ها تحریک می‌شوند، بزرگ و پر از مایع می‌گردند و این امر باعث می‌شود که آن موقع بسیاری از بانوان سنگینی در پستان خود احساس نمایند.
گاهی پستان دردناک است و حتی در لمس، در پستان توده‌ای حس می‌شود، این امر سه چهار روز پیش از آغاز عادت ماهانه شروع می‌شود. وقتی که قاعدگی آغاز می‌شود این تحریکات هورمونی متوقف می‌شوند. در یک پستان سالم، بزرگی حجم یاخته‌های شیر و مایع فروکش می‌کنند و به حال اول برمی‌گردند
شکایت از بزرگی سینه یا افتادگی آن، یکی از شایعترین علل مراجعه به جراحان زیبایی است. عادت هایی مانند کشیدن سیگار بالا و پایین رفتن زیاد وزن عدم استفاده از کرم ضدآفتاب عدم استفاده از سینه‌بندهای سفت و ورزش‌های شدید که ممکن است به نظر برسد هیچ ارتباطی با افتادگی سینه‌ها ندارد، می‌تواند با آن مرتبط باشد. بنابراین اگر از این عادت‌ها دوری کنید، فرم سینه‌هایتان بهتر خواهد ماند.
همچنین بد نیست بدانید که در تحقیق جدیدی که در دانشگاه UCLA انجام گرفت، مشخص شد که بافت سینه دو تا سه سال سریع‌تر از بافت‌های دیگر بدن پیر می‌شود.
باید توجه داشت اکثر بیمارانی که از بزرگی سینه شکایت دارند، دچار افتادگی سینه هم هستند؛ اما ممکن است فردی که دچار افتادگی سینه باشد، بزرگی سینه هم داشته باشد یا برعکس، بهعلت تحلیل رفتن و از دست دادن بافت سینه دچار افتادگی شده باشد که درمانهای متفاوتی دارد. به عمل کوچک کردن سینه‌ها ریداکشن مامو پلاستی گفته می‌شود. به عمل بالا کشیدن سینه افتاده، لیفت سینه یا ماموپکسی گفته می‌شود. به بزرگی سینه هیپرتروفی سینه ماکروماستی گفته می‌شود.
ماموپلاستی چیست؟
عنوان محبوب ماموپلاستی (Mamoplasty ) به جراحی ای اطلاق می گردد که در آن جراح به تقویت سینه ، اصلاح شکل و اندازه سینه می پردازد. به طور معمول در ماموپلاستی از ایمپلنت هایی استفاده می شود که بدان ها پروتز سینه یا درست تر پروتز پستان اطلاق می گردد و شامل سه نوع: پروتز سیلیکونی ( Silicone )، پروتز آب نمکی ( Salin ) و پروتز مرکب (Composite ) می باشد.
دلایل انتخاب ماموپلاستی چیست؟
بسیاری از زنان به این دلیل که احساس می کنند سینه هایشان بسیار کوچک است ماموپلاستی را انتخاب می کنند ولی دلایل دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از: از دست دادن حالت سینه ها پس از دوران بارداری و شیردهی، تغییرات هورمونی پس از یائسگی، ناهنجاری های بدنی، عدم تطابق سینه ها و نیاز به اصلاح و بزرگ کردن پستان پس از سرطان.
به طور کلی ماموپلاستی در زمینه های زیر کاربرد دارد:
زیبایی: زنانی که به طور ژنتیکی و طبیعی مستعد قفسه سینه صاف و سینه های کوچک می باشند جهت رسیدن به زیبایی و تعادل در اندامشان اقدام به ماموپلاستی می کنند.
اصلاحی یا درمانی: مواردی وجود دارد که به طور طبیعی سینه ها با هم مطابقت نمی کنند و یا شکل های متفاوت و ناهمواری دارند. در این موارد از ماموپلاستی به عنوان روشی اصلاحی بهره گرفته خواهد شد. همچنین عمل ترمیمی پستان جهت اعمال درمانی پس از سرطان الزامی می باشد.
تغییرات هورمونی: به طور کلی پس از دوران شیردهی و یا یائسگی سینه ها افتاده، کشیده و بد حالت می شوند. یا چنانچه شخصی در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی از وزنش را از دست بدهد ممکن است دچار مشکلات فوق گردد. در این موارد جهت بازگرداندن ثبات و استحکام به قفسه سینه ماموپلاستی بسیار موثر خواهد بود.
اثر زمان: زمان یک عامل غیر قابل کنترل در زندگی همه است و آثار آن پس از رسیدن به سن خاصی قابل مشاهده خواهد بود. در این بین زنان با از دست دادن زیبایی طبیعی شان بیشتر آسیب می بینند. ماموپلاستی با تقویت پستان باعث لغو اثرات زمان شده و زیبایی و طراوت را به سینه ها باز می گرداند.
ماموپلاستی برای چه كسانی مناسب است؟
این اولین سوالی است كه باید به آن جواب داد.در اولین مراجعه، پزشك سوالاتی در مورد تاریخچه عمومی پزشكی مثل جزئیاتی درباره‌ ‌هر نوع عمل قبلی پستان و همچنین وضعیت زایمان ازشما خواهد پرسید. اگر چه این عمل می تواند برای تمام زنان در تمام سنین انجام شود ولی معمولا قبل از اینكه پستان‌ها كاملا رشد كنند، این عمل انجام نمی‌شود. به علاوه، بیمارانی كه قصد حامله شدن‌ ‌دارند باید معمولا عمل را تا بعد از كامل شدن افراد خانواده‌شان به تاخیر‌ ‌بیندازند. قبل از هر نوع تصمیمی جهت انجام‌ ‌عمل جراحی باید به طور طبیعی هر نوع خطر و ریسك وتمام فواید‌ ‌آن سنجیده شود.
‌اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل، سیگار را ترك كنید. سیگار كشیدن به طور جدی رگ‌های خونی را تنگ می‌كند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه‌ ‌كاهش داده و باعث كند شدن روند جوش خوردن زخم‌ها شود. آسپرین و‌ ‌بعضی داروهای ضد التهابی و دیگر داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند‌ ‌بنابراین نباید آنها را مصرف كنید‌. اگر اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می‌شود كه وزنتان را‌ ‌كاهش دهید. بسته به سن شما، ممكن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی‌ ‌ماموگرافی انجام دهید.
تاثیرات ماموپلاستی از نظر روانشناسی؟
با توجه به مطالعاتی که در سال های 2007 و 2008 در کشورهای اروپایی و آمریکا صورت گرفته است و نتایجی که از این تحقیقات حاصل شده به این نتیجه می رسیم که ماموپلاستی و برجسته سازی سینه در زنان با افزایش اعتماد به نفس آنها باعث رضایت بیشتر آنان از زندگی می شود. همچنین با توجه به اینکه پروتز سینه درحفظ زیبایی و طراوت سینه ها بسیار موثر می باشد از نظر تمایلات جنسی نیز بسیار مفید هستند.
طول مدت درمان چقدر است؟
طول مدت ماندن در بیمارستان اساسا بستگی به میزان ترشحاتی دارد كه از بدن شما تخلیه می‌شود؛ وقتی این ترشحات به حداقل رسید (معمولا روز بعد ) لوله‌ها برداشته و بانداژها سبك می‌شوند و به شما یاد داده می‌شود تا پستان‌بند كمكی كه كمی محكم است و در زیر آن سیم و میله ندارد، بپوشید. گاهی اوقات اگر ترشحات افزایش‌ ‌پیدا كنند ممكن است شب دوم را هم در بیمارستان بمانید. اما نهایتا با یك سوتین مناسب كه جهت حفظ پانسمان به كار می رود، مرخص خواهید شد. ‌ ‌در جراحی بزرگ كردن پستان با یك برش كوچك زیرپستان یا زیر بغل و یا دور هاله، بافت پستان آزاد می شود و پروتز در جای می‌گیرد.
می‌توان پروتز را زیر پستان و یا زیر عضله گذاشت كه پزشك با مشورت بیمار یكی از این راه‌ها را انتخاب می‌كند. پروتزها از نظر جنس به سالین (آب نمكی)، سلیكونی، هیدروژل، كوژل (مخلوط) و دكستروز تقسیم می‌شوند. بعضی پروتزها پرشده و آماده‌اند و بعضی را باید پس از جاگذاری با سالین پر كرد. البته پوشش خارجی تمام پروتزها سلیكون است. پروتز در افرادی كه پستان‌های غیرقرینه دارند نیزمورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر یك پستان بسیار كوچك و یك پستان طبیعی باشد، بهتر است پستان كوچك با پروتز بزرگ شود و اگر برعكس یك پستان عادی و یك پستان بزرگ باشد می‌توان از روش ساكشن پستان و در صورتی كه پستان خیلی بزرگ باشد با جراحی پستان بزرگ، پستان ها را قرینه كرد.
مراقبت های پس از عمل
این عمل جراحی نسبتا یك عمل جراحی مهم است و باید به خودی خود به آن اهمیت داد. سعی نكنید سریع شروع به كار كنید. احتمالا چند هفته باید بگذرد تا شما احساس كنید كه همه چیز عادی شده است. اگر چه‌ ‌بعضی از افراد بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز می‌توانند كارهای سبكشان را انجام دهند ولی بعضی‌ ‌دیگر ترجیح می‌دهند یكی دو هفته بیشتر استراحت كنند.
راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفید است چون باعث بهبود گردش خون و ورم‌ به وجود آمده می‌شود ودر عین حال احتمال لخته شدن خون را كاهش می‌دهد. بلند كردن چیزهای سنگین یا فعالیت و كارهای سخت و دشوار در ۶ هفته اول بعد از عمل جراحی‌ ‌ممنوع است.‌با همه این اوصاف و به دلیل همه این عوارض است كه بسیاری از پزشكان عمل جراحی ماموپلا‌ستی را در اكثر موارد یك جراحی لوكس و پرهزینه می‌دانند كه تاضرورت واقعی نداشته باشد به بیماران توصیه نمی كنند.