/home/clinicki/domains/clinickimia.com/public_html/ | ابدومینوپلاستی
اطلاعات تماس کلینیک کیمیا

آدرس کلینیک : تهران – بلوار آیت الله کاشانی – بین اباذر و مهران پلاک 71 – ساختمان پزشکان پارسا – طبقه اول – واحد 1
تلفن تماس : 44953829-021
تلفن تماس : 44953830-021
پیامک :10008888881357
ایمیل :INFO@CLINICKIMIA.COM

ابدومینوپلاستی

تامی تاک

ابدومینوپلاستی

عمل جراحی ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) برای افرادی به کار می‌رود که به دنبال بهبود وضع ظاهری شکم خود بعد از زایمان یا از دست دادن وزن زیاد هستند. همچنین بیماران مبتلا به سستی شدید شکم در اطراف عضلات و پوست، به ابدومینوپلاستی نیاز دارند. برخی از بیماران که تونوس عضلانی خوب و سستی پوست کمی دارند نیز می‌ توانند برای عمل جراحی مینی ابدومینوپلاستی یا لیپوساکشن کاندید باشند.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

انجام این جراحی برای مردان و زنانی که شرایط عمومی مناسب و وزن پایداری دارند، امکان‌پذیر است. این جراحی متفاوت از لیپوساکشن است هر چند جراح می‌تواند لیپوساکشن را به عنوان جزیی از ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) در نظر گیرد. در خانم‌هایی که ماهیچه‌ها و پوست آن‌ها در اثر چند نوبت حاملگی کشیده ‌شده است، با استفاده از تامی‌تاک می‌توان ماهیچه‌ها را سفت کرد و پوست اضافی را برداشت. همچنین جراحی ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) برای افرادی که زمانی چاق بوده و هنوز ذخیره‌های چربی و یا پوست اضافی دارند می ‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

این روش برای افرادی که چربی و پوست اضافه بیشتری دارند، استفاده می‌شود. یک برش افقی در پایین شکم ایجاد می‌شود که از مفصل لگن راست تا مفصل لگن چپ ادامه می ‌یابد. در ادامه، جراح ماهیچه‌ها و پوست شکم را شکل می‌دهد. بعد از جراحی تیوب‌هایی برای تخلیه خونابه (درناژ) جایگذاری می‌شود که پس از چند روز برداشته خواهد شد.

ابدومینوپلاستی جزیی یا مینی ابدومینوپلاستی

بعد از مشاوره با پزشک، در صورتی که ذخیره چربی تنها در زیر ناف قرار داشته باشد از این روش جراحی با ایجاد برشی کوچکتر استفاده خواهد شد. ابدومینوپلاستی جزیی می‌تواند به صورت آندوسکوپیک نیز انجام پذیرد. در این عمل، جراح یک برش افقی یا منحنی در حدود 15 سانتیمتر بالاتر از موهای ناحیه تناسلی ایجاد می‌کند و بعد از برداشتن بافت چربی اضافه، پوست اضافه را جدا کرده و محل برش را بخیه می‌زند. بعد از مدتی محل بخیه بهبود می‌یابد. در ساعت‌های اولیه جراحی، با استفاده از سیستم درناژ مایعات اضافه از بدن خارج شده و در پایان، محل بخیه پانسمان می‌شود.
عمل جراحی مینی ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی، حدود 1 تا 1.5 ساعت به طول می‌انجامد. این عمل جراحی معمولاً نیاز به بستری 24 ساعته در بیمارستان دارد تا نظارت بر بهبود بخیه ‌ها انجام شود.

ابدومینوپلاستی محیطی

در این روش، چربی‌ها و پوست اضافی از ناحیه پشت برداشته می‌شود. چنانچه چربی اضافه در پشت وجود داشته باشد همانند چربی اضافه در شکم می‌توان از لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی محیطی استفاده کرد. ابدومینوپلاستی محیطی می‌‌تواند پوست و چربی اضافی را از ناحیه پشت بردارد و به شکل‌دهی کانتور بدن کمک کند.
بعد از انجام ابدومینوپلاستی کامل و یا جزئی، جراح ناحیه برش خورده را بخیه زده و پانسمان می‌‌کند. جراح ممکن است پوشیدن کرست‌ های فشاری و یا بانداژ‌های الاستیک را تجویز کند. بسیار مهم است که تمامی توصیه ‌های پزشک را به درستی دنبال کنید. پزشک همچنین در مورد نحوه نشستن و دراز کشیدن جهت کاهش درد، شما را راهنمایی می‌ کند. پس از جراحی برای بهبودی کامل به یک ماه استراحت نیاز است.


لیپولیز

 

شرایط کسانی که می خواهند ابدومینوپلاستی انجام دهند باید چگونه باشد؟

افراد زیادی علاقه دارند که عمل جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهند اما باید بدانید که این عمل برای افرادی توصیه می شود که سلامت عمومی خوبی دارند و وزنشان به طور ثبات روی یک عدد است و تغییر وزن در دوره زمانی یکساله نداشته باشند. علاوه بر این افرادی که می خواهند ابدومینوپلاستی انجام دهند نباید دخانیات مصرف کنند. در اصل این عمل برای افرادی بسیار مناسب است که پوست اضافی به همراه عضلات جدا شده در خط وسط دارند. البته تمامی افراد می توانند از این عمل استفاده کنند اما نتیجه عمل در افرادی بهتر خواهد بود که موارد فوق را رعایت می کنند.

 

منع عمل ابدومینوپلاستی

* کلینیک زیبایی کیمیا به بانوانی که قصد بچه دار شدن مجدد را دارند توصیه می کنند که عمل آبدومینوپلاستی خود را به بعد از زایمان آخر خود به تعویق بیاندازند و یا در صورت انجام این عمل از ترمیم بدون دوختن عضله (فقط پوست و چربی) استفاده کنند.

* کسانی که می توانند وزن خود را با رژیم و ورزش کم کنند بهتر است ابتدا وزن خود را به یک مقدار ثابت و ایده آلی برسانند و در صورتی که دیگر توان کم کردن وزن را ندارند، به سراغ عمل جراحی ابدومینوپلاستی بروند.

* قبل از انجام این عمل باید اطلاعات کافی در مورد جراحی ابدومینوپلاستی داشته باشید. در این روش کوچک کردن شکم، برشی طولی در زیر شکم ایجاد می شود که جای آن برای همیشه بر روی شکم باقی خواهد ماند. البته در اکثر موارد بعد از یکسال این برش به شکل خط باریکی در خواهد آمد که خیلی قابل مشاهده نیست. اما در موارد نادری امکان تبدیل این برش به اسکار و آوردن گوشت اضاه بیانجامد. فردی که این جراحی را انجام می دهد باید بداند که امکان تبدیل این برش به فرمی بدشکل وجود دارد و باید بتواند با این قضیه کنار بیاید. در صورتی که فرد نمی تواند این اسکار را قبول کند بهتر است از انجام این عمل صرفه نظر کند.

ابدومینوپلاستی

 

آیا آمادگی خاصی قبل از عمل لازم است؟

دوره ی آمادگی اکثرا مربوط به ترک دخانیات است.برای جراحی محدود و زیر ناف شاید ترک سیگار برای دو هفته قبل و بعد از عمل کافی باشد،اما برای جراحی کامل حداقل یک ماه قبل تا سه هفته بعد از جراحی باید هر گونه مصرف دخانیات قطع شود.کشیدن سیگار،قلیان حضور در کنار فرد سیگاری ،استفاده از پچ نیکوتین یا آدامس های نیکوتین ممنوع است.کاهش تعداد سیگار به هیچ وجه کافی نیست وباید مصرف به صفر برسد.این مهمترین نکته ی قابل پیشگیری در ترمیم زخم است.(نکته ی مهم دیگر ژنتیک است که قابل پیشگیری نیست)

هر گونه رژیم غذایی شدید از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است. در مورد قطعآسپیرین،پلاویکس،کومادین(وارفارین)باید با پزشک خود مشورت کنید. داروهای فشار خون و تیروئید با اطلاع پزشک باید ادامه یابد. مصرف داروهای غیر ضروری مثل ویتامین ها ومکمل های غذایی وتقویت کننده ها بهتر است از چند روز قبل تا چند روز بعد از جراحی قطع شود

 

برای بعد از عمل داشتن موارد زیر کمک کننده است:

1- لباس های راحت و گشاد که به راحتی بتوان پوشید.

2- تلفن و دفترچه تلفن حاوی شماره های ضروری در کنار تخت

3- دوش حمام قابل دسترسی در وضعیت نشسته و صندلی حمام

4- هر نکته ای که به فکر شما می رسد که در دوره نقاهت بتواند کمک کننده باشد (مثل تهیه کتاب و فیلم به مقدار کافی یا در دسترس گذاشتن تلویزیون و…)

 

عوارض و مشکلات جانبی ابدومینوپلاستی چیست؟

بسته به وسعت جراحی درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهید کرد. معمولا درد مینی ابدومینوپلاستی قابل اغماض و درد ابدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است.احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی کامل بطول بیانجامد، در عمل کامل خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می شود.

مثل هر جراحی دیگری خطراتی احتمال بروز دارند که در زمینه مناسب احتمال بروزشان افزایش نیز می یابند (مثل دیابت، بیماریهای قلبی، کبدی، ریوی یا مصرف سیگار)

-اسکار(محل برش) بدشکل

-خونریزی و هماتوم (تجمع خون)

-عفونت

-تجمع مایع

-لخته و آمبولی

-ترمیم ناکافی و باز شدن زخم

-سیاه شدن پوست (نکروز)

-بی حسی یا گزگز در نواحی پایین ناف

-خطرات ناشی از بیهوشی عمومی

-تغییر رنگ پوست

-تورم ناحیه ای

-نکروز چربی (مرگ سلول های چربی در یک ناحیه)

-عدم تقارن

ابدومینوپلاستی

آیا این عمل جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب و ورزش می باشد؟

مسلما نه. برای حفظ نتیجه شما باید وزن خود را ثابت نگه دارید و از اضافه وزن بالای 5% به شدت بپرهیزید.

 

آیا شرکت های بیمه هزینه جراحی را متقبل می شوند؟

توجه داشته باشید که شرکت های بیمه اکثرا هیچ کمکی برای انجام ابدومینوپلاستی به شما نخواهند کرد. بهتر است هرگونه تفکری در این مورد دارید قبل از انجام جراحی با مامور بیمه و پزشک خود تمام امکانات خود را بررسی کنید