/home/clinicki/domains/clinickimia.com/public_html/ | پی آر پی | PRP | کاشت مو | کاشت موی طبیعی
اطلاعات تماس کلینیک کیمیا

آدرس کلینیک : تهران – بلوار آیت الله کاشانی – بین اباذر و مهران پلاک 71 – ساختمان پزشکان پارسا – طبقه اول – واحد 1
تلفن تماس : 44953829-021
تلفن تماس : 44953830-021
پیامک :10008888881357
ایمیل :INFO@CLINICKIMIA.COM

پی آر پی

پی آر پی

08 آگوست پی آر پی

پی آر پی در کاشت مو

مزوتراپی بیولوژیک همان ( PRP platelet rich plasma) است. در این شیوه از شخص خون گرفته خواهد شد و از خون پلاکت و فاکتور رشد را جدا می کنند و سپس آن را به نواحی مختلف تزریق می کنند. این روش تاثیرات به سزایی در جهت مثبت بر روی بیمار دارد.

سه مزیت اولیه PRP شامل اتصال به سلول های بنیادی ، افزایش غلظت فاکتور رشد و بازسازی بافت جدید است .
اساس روش PRP تحریک سلول های بنیادی است . سلول های بنیادی سلول هایی هستند که در بدن به هر شکل که نیاز باشد در میآیند و ایجاد بافت های مختلف می کنند البته سلول های بنیادی بصورت غیر فعال هستند و برای فعال شدن نیاز به پلاکت دارند . سلول های بنیادی پس از فعال شدن این خاصیت را پیدا می کنند که به بافت مجاور خود تبدیل شوند و مثلا در کنار ریشه مو باعث رویش موی جدید می شوند .

پی آر پی

فواید پی آر پی

 • اثر طولانی مدت دارد.
 • کاملا استریل انجام می شود.
 • از خون خود فرد استفاده خواهد شد. پس باعث آلرژی و انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت و HIVنمی شود .

 

مضرات PRP

 • پس از انجام PRP پاسخ درمان بستگی به واکنش های سلولی فرد دارد که این واکنش ها توسط پزشک یا خود فرد قابل کنترل یا تنظیم نیست .
 • در 10% موارد ممکن است اثری دیده نشود
 • برای شروع اثر نیاز به زمان دارد و گاهی مشاهده نتیجه نهایی از 6 ماه تا یک سال طول می کشد .

 

مقایسه کاشت مو با PRP

پس از کاشت مو هیچ موئی به شما اضافه نمی شود بلکه پیازهای مواز ناحیه ای برداشت شده و در منطقه ای دیگر کاشت می شود ولی درprp با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت تحریک رویش مو ایجاد می گردد. Prp باعث می شود پیازهای مو از فاز تلوژن (مرحله خواب و غیر فعال )خارج شده و رشد نمایند .

مقایسه  prpبا مزوتراپی کلاسیک :
مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق های مکرر در ناحیه مورد نظر است ولی prp تزریق فاکتور های رشد است که از خون خود بیمار مشتق شده است . در هر دو روش ماده مورد نظر (دارو یا پلاسمای حاوی پلاکت ) توسط تزریقات مکرر به محل رسانده میشودچون روش تزریق  prp مشابه مزوتراپی است ولی داروی آن از خود بدن گرفته می شود به آن مزو تراپی بیولوژیک هم اطلاق می شود .

تاثیر هم زمان prp  و کاشت مو:

همراه کردن prp با کاشت مو بخصوص در چهار ماه اول منجر به رشد سریعتر موهای کاشته شده می شود . این عمل در نتیجه تشکیل عروق جدید در محل کاشت و افزایش اکسیژن رسانی در محیط است و از طرفی منجر به رویش موهای کرکی و نازک جدید در سر می شود و به همین دلیل سبب ارتقاء کیفیت کاشت مو می شود .
استفاده از prp  جهت رشد مو منافع زیادی دارد. فاکتورهای رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدید وپرپشت کردن موهای قبلی و همچنین ضخیم و تقویت شدن موهای پیوندی بسیار موثر است.

پی آر پی

تکنیک انجام PRP

 

درما ن با PRPدر سه مرحله انجام می شود ، ابتدا از شما خون گرفته میشود . این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است خون جمع آوری شده در داخل یک لوله که حاوی ژل PRP  است ریخته می شود سپس این لوله در دستگاهی به نام سانتریفوژقرار میگیرد و حدود ده دقیقه چرخانده می شود نیروی گریز از مرکز دستگاه اجزای خون شما را از هم جدا می کند . پلا کتهای تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند . حالا PRP ذکه شامل عوامل رشد فراوان و سلول های بنیادی هست آماده استفاده در پوست سر می باشد .در مرحله بعد این پلاسمای غنی از پلا کت توسط یک سوز ن بسیار ظریف که معمولا بر ر وی گان (تفنگ تزریق ) سوار است به روی پوست سر تزریق می شود . این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر وبا عمق کم ( 3 تا 4 میلیمتر ) انجام می پذیرد . از آن جایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام تزریق خفیف خواهد بود که البته با استفاده بی حسی کننده موضعی این حالت نا خوشایند باز هم کمتر شده ویا اصلا وجود نخواهد داشت .
توصیه می شود محل عمل PRP  تا روز بعد شسته نشود . بعد از انجام PRP  نیاز به هیچ گونه استراحت وجود ندارد و شما می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید .

استفاده از پی آر پی جهت رشد مو منافع زیادی دارد. فاکتورهای رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدید وپرپشت کردن موهای قبلی و همچنین ضخیم و تقویت شدن موهای پیوندی بسیار موثر است.
بعد از انجام prp  محل تزریق ممکن است تورم ، درد خفیف و یا حساسیت در لمس موضعی داشته باشد.تورم چند ساعت بعد برطرف خواهد شد ولی حساسیت خفیف در لمس ممکن است تا دو روز باقی بماند.احتمال عفونت موضعی با توجه به ضدعفونی کردن موضع قبل از عمل بسیار کاهش می یابد.در prp هیچ خطر واکنش آلرژی و حساسیت بیش از حد به جسم خارجی مطرح نیست پس یک انتخاب بسیار مطمئن برای بسیاری از بیماران است .

 

سوالات رایج در PRP

 

 • آیا  prpتاثیری به روی فردی که به علت ریزش موی ارثی مو های نازک دارد خواهد داشت ؟
  بله بهترین اثرات این روش در مورد کم پشتی مو دیده می شود و سریع الا ثرین نتیجه آن کاهش ریزش مو ها وافزایش ضخامت تارها است .

 

 • آیا برای انجام prp نیاز به انجام آزمایش خاصی است ؟
  خیر هیچ آزمایشی قبل از انجام prpنیاز نیست .

 

 • آیا prp روشی دائمی است ؟
  prp روش جدیدی می باشد و بیماران و مطالعات چند سال قبل موجود نیست که بتوان قطعا گفت تا چند سال اثر دارد اما قطعا روشی با اثر طولانی مدت می باشد و اثر آن از دارو بهتر و طولانی تر می باشد .

 

 • با توجه به این که این روش جدید است چگونه می توان از نداشتن عوارض طولانی مدت اطمینان داشت ؟
  این روش چندین سال است که در دنیا در حال بررسی است و در این مدت هیچ گونه عارضه و عواقب سوئی گزارش نشده است .

 

 • prp برای چه الگو هایی از موموثر است ؟
  در تما م الگو های ریزش بجزآلوپسی اسکار(خط بخیه و اسکار(

 

 • نتیجه prp چه موقعی مشخص می شود؟
  این روش کند اثر است . شروع اثرات از سه هفته و نتیجه نهایی ممکن است تا یک سال طول بکشد .

 

 • آیا prp برای همه توصیه می شود؟
  استفاده از prp برای رشد مو منافع زیادی دارد این روش در رشد موهای جدید و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم کردن وتقویت موهای پیوندی بسیار موثر است با این حال همه نامزد ایده آلی برا ی این روش نیستند .. بیمارانی که عفونت فعال در پوست سر و یا سابقه عفونت ویروسی جدید مثل زونا یا دیابت دارد و یا هر گونه اختلال لخته شدن خون و یا بیماری های که در حال مصرف داروهای انعقاد خون و یا سرکوبگر سیستم ایمنی هستند برای این روش کاندید نیستند . همچنین اگر فولیکول ها ی مو بطور کامل از دست رفته باشد این روش کمتر احتمال دارد بتواند به بیمار کمک کند .این گروه ممکن است نیاز به عمل جراحی پیوند مو داشته باشند.

02144978001

02144978003

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک کیمیا
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و اینستاگرام ما را همراهی کنید .

 

هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را ثبت نمایید