/home/clinicki/domains/clinickimia.com/public_html/ | جوش صورت | انواع جوش| درمان جوش| جای جوش
اطلاعات تماس کلینیک کیمیا

آدرس کلینیک : تهران – بلوار آیت الله کاشانی – بین اباذر و مهران پلاک 71 – ساختمان پزشکان پارسا – طبقه اول – واحد 1
تلفن تماس : 44953829-021
تلفن تماس : 44953830-021
پیامک :10008888881357
ایمیل :INFO@CLINICKIMIA.COM

جوش صورت

22 اکتبر جوش صورت

جوش صورت یا آکنه

کلینیک زیبایی کیمیا یکی از بهترین مراکز درمان بیماریهای پوستی و ارائه دهنده سرویس های زیبایی پوست و مو و لاغری در غرب تهران است. این کلینیک با به کار گیری از به روز ترین دستگاه ها و استفاده از پزشکان متخصص و حاذق همواره سعی نموده است تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. یکی از خدمات کلینیک زیبایی کیمیا ارائه راه کار های زیبایی پوست و مراقبت از پوست است. مراجعین به کلینیک زیبایی کیمیا می تواند در تمامی زمینه های پزشکی از پزشک متخصص پوست موجود در کلینیک زیبایی مشاوره لازم و درمان های مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

یکی از دلایل زیاد مراجعه به کلینیک زیبایی کیمیا مراجعه بابت درمان جوش و جای جوش است که بیشتر مورد توجه افراد در سنین نوجوانی و جوانی می باشد. به همین منظور برای کمک و راهنمایی شما دوستان عزیز این مقاله در ارتباط با جوش صورت، راه های درمان آن و علل به وجود آمدن جوش صورت برای شما تهیه شده است.

جوش صورت

جوش صورت چیست؟

آکنه یا جوش صورت یک اختلال پوستی است که از سنین نوجوانی در افراد به وجود می آید و تا پایان جوانی همراه آنها است. این اختلال پوستی در اصل تجمع چربی در زیر پوست است که به صورت برآمدگی، قرمزی و یا جوش سر سیاه در پوست ظاهر خواهد شد. البته جوش انواع مختلفی دارد و علت های به وجود آمدن جوش ها بسیار زیاد است که به اختصار در این مقاله به توضیح آن می پردازیم.

انواع جوش

علل ایجاد جوش صورت

دلیل اصلی به وجود آمدن جوش های چربی به ویژه در صورت ، به هم خوردن تناسب چربی مترشحه از غدد چربی و نیز بروز ناهنجاری در برنامه شاخی شدن پوست است . در ابتدای ایجاد جوش صورت ، جمع شدن چربی و سلول های درونی مسیر رشد مو موجب گرفتگی و جلوگیری از خروج بافت های چربی به سطح پوست خواهد شد .

چنین تجمعی از بافت های چربی و انسداد مجرا باعث رشد وتکثیر میکروب ها شده که به این ترتیب پروپیونی باکتریوم آکنه را خواهیم داشت . باکتری های موجود در فولیکول های مویی و غده های چرب در این شرایط تکثیر یافته و ظاهر ناهماهنگی را به پوست می بخشند . زیاد شدت توده باکتری ها موجب تحریک سیستم ایمنی و تجمیع سلول های التهابی در ناحیه مورد نظر و بروز تورم می شود . قرمزی و گرم شدن پوست و درد از علایم آزاردهنده برخی جوش های باکتریایی است . در ایجاد جوش های صورت ، عوامل هورمونی و برخی دیگر از موارد را نیز نمی توان نادیده گرفت .

انواع جوش

تقسیم بندی آکنه (جوش)

۱- آکنه والگاریس(VULGARIS ACNE):

متداولترین نوع آکنه میباشد. هــــــمان جوشهای غرور جوانی میباشند.

۲- آکنه روزاسه(ROSACEA ACNE):

این آکنه افراد بالای ۳۰ سال را مبتلا میسازد. عامل بوجود آورنده آن پرخون گشتن غدد چربی میباشد که افزایش ترشح غدد چربی را در پی دارد.

انواع جوشهای والگاریس

جوشهای والگاریس به دو نوع التهابی و غیر التهابی تقسیم بندی میگردد.

۱- جوشهای غیر التهابی:

جوش زیر پوستی یا کومدون به دو دسته سر سیاه و سر سفید تقسیم میشوند معمولاً ناشی از بسته‌شدن دهانه خروجیِ غدد چربی‌ساز پوست است. ترشحات چربی وقتی نمی‌تواند از دهانه مسدودشده غدد چربی‌ساز خارج شود، داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می‌کند؛ درنتیجه این تجمع چربی در زیر پوست جوش‌های زیرپوستی ایجاد می‌شود.

جوش سر سفید

جوش سر سفید

 در این جوش ها منفذ پوستی به طور کامل بسته شده است. سبوم و باکتری ها به همراه سلولهای مرده پوست در درون این منفذ به دام می افتند. جوش های جوانی بیشتر از این نوع است. این جوشها با سرعت بیشتری ناپدید میشوند  و علت اصلی آنها افزایش چربی بدن و اختلالات هورمونی است

جوش سر سیاه

جوش سر سیاه

جوش های سر سیاه فولیکولهایی هستند که منافذ آنها باز است که پز از چربی و سلولهای مرده و ملانین است که با اکسید شدن آنها رنگ سیاه به خود میگیرند.

عوامل ایجاد جوش های زیر پوستی

یکی از دلایل اصلی به‌وجودآمدن این جوش‌ها زمینهٔ ارث و ژنتیک است که مرتبط با ساختار پوست و میزان چربی تولید شده از آن است.

لوازم آرایش عوامل اصلی جوش‌های زیر پوستی است

خوردن غذاهای چرب و شیرین

خوردن بیش از حد مغزیجات

علاوه بر این، نمونه دیگر درمورد کسانی است که عادت دارند به موهایشان روغن یا ژل مو بزنند. هنگامی که موی چرب‌شده با پوست پیشانی تماس پیدا می‌کند، به ایجاد جوش زیرپوستی منجر خواهد شد.

2- جوشهای التهابی:

این جوشها هنگامی پدید می آیند که محتویات جوش به نسوج اطراف انتشار می یابد

انواع جوشهای التهابی
پاپول(PAPULE):

بــه جـوش هــای کــوچــک، صورتی رنگ، سفت و تـوپر، حساس به لمس و انــدکــی برجسته اطلاق میگردد. پاپیولها در پی واکــنش به پروسه آکنه ایجاد میگردند (عفونت و یا خـراشیدگی پوست، تجـمـع تــرشحات نسوج پـوسـت و یـا هایپرتروفی سلولهای پوست). این جوشها فاقد چرک میباشند.

پاسچول:

پاسچول ها شدیدترین نوع جوش پوستی است که به طور آشکاری ملتهب است. این جوش پایه ای قرمز رنگ و یک مرکز سفید یا زرد رنگ دارد. پاسچول‌ ها که در نتیجه واکنش شیمیایی و تجمع زیاد سبوم زیر منافذ بسته به وجود می ‌آیند که باعث تحریک پوست می ‌شود.

فشار دادن آنها می ‌تواند باعث آسیب پوستی شود

جوش ندول و کیست:

ضایعات پوستی بسیار بزرگ تر و اغلب دردناک تر هستند. آنها زیر سطح پوست قرار میگیرند و به صورت برآمدگی های سفتی حس می شوند و اغلب بر روی پوست جا می گذارند. این جوشها سرشار از باکتری هستند و در صورت ترکاندن انها به اطراف پخش میشوند و جایشان به احتمال فراوان باقی خواهد ماند

عواملی که سبب جوش می شوند عبارتند از:

اختلالات هورمونی و افزایش سطح هورمونهای آندوژن

مصرف داروهای کورتیکواستروئید و تستسترون

مصرف هورمونهای افزایش حجم عضلات در ورزشکاران

رژیم غذایی پرچرب و شیرینیجان

مصرف زیاد مغزیجات

لوازم آرایشی چرب و روغنی و بی کیفیت

استرس

پوست کثیف و الوده و دستکاری جوشهای قبلی

هنوز هیچ دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را ثبت نمایید